Deň Zeme na cirkevnej škole
V piatok 19.4.2013 sme v Spojenej škole sv. Františka Assiského odložili všetky učebnice a pri príležitosti Dňa Zeme prebiehalo netradičné environmentálne vyučovanie. Jeho cieľom bolo poukázať na potrebu ochrany životného prostredia a našej neuvedomovanej závislosti na vzácnych daroch Zeme. Do celodennej akcie sa zapojili žiaci základnej školy aj študenti gymnázia (s výnimkou učenia chtivých maturantov).
Deti prvého stupňa v tento deň znovu raz potvrdili, že sú naozajstnými slniečkami našej školy. Spolu so svojimi učiteľkami boli totiž všetky vyobliekané v žltých tričkách. Avšak nielen svojím oblečením priniesli do mierne zamračeného dňa viac svetla. Predovšetkým ich niekoľkodňová výroba spoločného veľkého posteru znázorňujúceho našu zemeguľu, do ktorého každá trieda prispela jedným dielom, stála skutočne za to (kto neverí, nech sa príde na vlastné oči presvedčiť – poster zdobí chodbu I. stupňa J). Deti však znamenito zvládli aj všetky súťaže, ktoré pre nich na školskom dvore pripravili naši deviataci. V súťažiach deti z 1.stupňa ukázali, ako rýchlo a správne dokážu separovať rôzne odpadky, ale i to, či ovládajú mená zvieratiek a poznajú zákonitosti prírody. Odmenou za usilovnosť a preukázané vedomosti bol pre všetkých sladký poklad. V rámci desiatovej prestávky nás deti (spolu s pani učiteľkami!) presvedčili o svojich nesporných pohybových schopnostiach. Pri hudobnej produkcii DJ Vilka rozhýbali celý školský dvor. Poslednú časť dňa prežili žiaci I. stupňa vysádzaním stromčekov v školskom parku, pri čom im úspešne odborne asistovali naši gymnazisti. Tím im okrem samotnej výsadby porozprávali o stromčekoch rôzne zaujímavosti, ktoré deti „od veľkáčov“ s nadšením počúvali.
Žiaci druhého stupňa boli počas dňa podľa tried priradení ku kontinentom našej Zeme, čo zviditeľňovalo aj ich osobité farebné oblečenie. A tak Európania prišli v modrej farbe, obyvatelia Ázie v žltej, Američania v červenej, Afričania v čiernej, reprezentanti Austrálie a Oceánie v zelenej a eskimáci z Antarktídy v bielej. Obyvatelia jednotlivých kontinentov alias žiaci druhého stupňa sa vzájomne „ekologicky“ vyučovali. Každá trieda si pre ostatných pripravila veľký farebný poster, pomocou ktorého prezentovala ostatným triedam geografické a biologické zaujímavosti „svojho“ svetadiela. Deti počas prezentácie získali veľa nových vedomostí, ktoré potom v druhej časti dňa zužitkovali pri vedomostných súťažiach. Ich úlohou bolo zapamätané teoretické poznatky využiť pri riešení rôznorodých aktivít, kde sa ukázala nielen ich šikovnosť, ale aj to, kto ako počúval...
Gymnazisti odštartovali Deň Zeme filmovým pásmom s titulkom „Zem krásna, neznáma...“ z pera Yanna Arthuse-Bertranda, jedného z najuznávanejších francúzskych fotografov a zároveň najpopulárnejších prispievateľov časopisu National Geographic. Študenti 2. a 3. ročníka sledovali dokumentárne filmy s environmentálnou tematikou, ktoré poukazovali na nadmernú produkciu spotrebného tovaru (a jeho až alarmujúce mrhanie v rozvinutých krajinách) a najmä na jeho negatívny dopad na životné prostredie. Žiaci prvého ročníka so záujmom sledovali pútavý dokument „Domov“ - tiež nakrútený už spomínaným francúzskym milovníkom modrej planéty. Po úvodnej filmovej a diskusnej časti sa študenti presunuli na školský dvor, kde sa s chuťou pustili do revitalizácie parkovej zelene. Hrabanie, zametanie, zbieranie odpadkov, ale i výsadba nových drevín v priestoroch školského areálu boli hlavnou náplňou ich pracovnej činnosti. Svoje vyučovacie schopnosti dokázali pri spoločných aktivitách s mladšími kamarátmi, kedy sa preukázali ako naozaj zdatní odborníci na ochranu prírody.
Príjemný deň sme ukončili s vedomím, že sme mohli urobiť pre našu nesmierne krásnu a vzácnu prírodu niečo užitočné. Spoločným predsavzatím sa stalo urobiť rovnako krásnym každý deň v roku, pretože naša modrá planéta si zaslúži byť každodenne obdivovaná, zveľaďovaná a najmä chránená. Dostali sme ju do daru ako pozemský raj, s ktorým treba šetrne hospodáriť a nie ho ničiť svojou chamtivosťou, pohodlnosťou či neuváženým konaním. Spomeňme si v takej chvíli aj na ľudí, ktorí ani zďaleka nežijú v takom komforte aký máme my, ako i na prírodu, ktorá denne čelí katastrofálnym úderom od nás ľudí. Nezabúdajme, že práve z malých vecí sa rodia veľké zázraky; a preto bojujme za svoje rozhodnutia, aj napriek tomu, že máme pocit, že pri nás nik nestojí. Foto
Spoločenstvo SpŠ Malacky
|